تاریخچه فعالیت انجمن سینمای جوانان ایران

انجمن سینمای جوانان ایران در سال 1353 تأسیس گردید و از سال 1354، شروع به عضوگیری و تشکیل کلاس های آموزشی نمود.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی و در سال 1364 «انجمن» با حمایت معاونت امور سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، فعالیت مجدد خود را از سر گرفت و با هدف تشویق نوجوانان ایرانی به هنر عکاسی و فیلمسازی و با گشایش تدریجی بیش از 50 نمایندگی و دفتر در سراسر کشور، اقدام به جذب علاقه مندان به فراگیری رشته های کارگردانی، فیلمنامه نویسی ، عکاسی، تصویربرداری، تدوین و برگزاری آزمون سراسری و دوره های یکساله فیلمسازی نمود.

انجمن تا سال 1384 حدود 90 هزار نفر فارغ التحصیل داشته که این عده ضمن آموزش، به تولید فیلم های کوتاه در قطع های آموزشی 8 م.م ، VHS و S.VHS پرداخته و برخی از آنها به تدریج ، به تولید حرفه ای روی آورده اند. از سوی دیگر «انجمن» در فاصله سال های 76-1368 همه ساله جشنواره منطقه ای را در نقاط مختلف کشور برگزار نموده است.

برپایی 21 دوره جشنواره ملی و 9 دوره جشنواره بین المللی فیلم کوتاه، 3 دوره جشنواره فیلم های مستند میراث فرهنگی (یادگار) دو دوره جشنواره مفاهیم قرآن در فرهنگ ایران (تا پایان سال 1383) یک دوره جشنواره فرهنگ ایران زمین و جشنواره فرهنگ و صنعت (تا پایان سال 1383) نیز از دیگر دستاوردهای (انجمن) در این زمینه بوده است.

در عرصه بین المللی نیز آثار تولیدی (انجمن) در جشنواره های معتبری نظیر کلرمون فران - کن –مارسی – سینما دو رئل – اکس – آن – پرووانس (فرانسه) – تامپره ( فنلاند) – ایدفا (هلند) – اوبرهازن – دویسبورگ – هامبورگ – اشتوتگارت –آلمان – ونیز – مونته کاتینی – تورین – میلان – آرچی پلاگو (ایتالیا) –سن پترزبورگ (روسیه ) – بارسلونا – بیل بائو – والنسیا (اسپانیا) – ابنزه (اتریش) – مدیاویا (مجارستان) – کارلو ویواری (جمهوری چک) – بلگراد ( صربستان و مونته نگرو) و آدنز ( دانمارک) – کراکو (لهستان) – بوسان ( کره جنوبی ) – یاماگاتا ( ژاپن ) – راما (یونان) و ... به نمایش درآمده است و جوایز بسیاری هم نصیب فیلمسازان جوان انجمن شده است.

انجمن سینمای جوانان ایران در سال 1369 بعنوان نماینده ایران به عضویت اتحادیه بین المللی سینمای غیرحرفه ای (یونیکا) در آمده و تاکنون حضور فعالی در جشنواره های آن داشته است. همچنین انجمن بعنوان نماینده ایران – عضو فدراسیون بین المللی هنر عکاسی (فیاپ) می باشد و با گشایش آژانس عکس ایران گامی در راه عرضه آثار عکاسی هنرمندان ایرانی برداشته است.

در زمینه تولید نیز تا سال 1376 فیلم های انجمن محدود به ارایه آثار هنرجویان در قطع های ( 8م-م– VHS- SVHS) بود، اما از این سال به بعد و به منظور مشاركت فراگیر فیلمسازان شاخص و با تجربه انجمن در خلق آثار بدیع، بخش تولید حرفه ای فیلم های كوتاه در قطع های بتاكم 16م.م ، 35 م.م، و دی وی كم و بتاكم راه اندازی شد و تا سال 1384 بیش از 920 عنوان فیلم كوتاه حرفه ای نیز تولید گردیده كه 80 جایزه بین المللی نیز برای انجمن به ارمغان آورده است.

انعقاد قرارداد تولید مشاركتی با سازمان ها، نهادها و موسسات داخلی و خارجی، برگزاری مستمر هفته های فیلم و عكس در دفاتر انجمن در سراسر كشور، چشم انداز سینمای مستند كشورهای فرانسه، هلند، لبنان و فلسطین، برپایی نمایشگاه های عكس انفرادی و گروهی عكاسان جوان در شهرهای مختلف، برگزاری برنامه سینمای آینده از سال 1377 تا 1379 در سینما فلسطین و سپیده به صورت یك نمایش در هفته كه به تدریج به 18 شهرستان نیز تعمیم داده شد، تاكید بر ضرورت بحث نمایش فیلم های كوتاه در سینماها، عرضه تولیدات برتر انجمن در شبكه ویدیویی كشور، تلویزیون ایران و شبكه های مختلف بین المللی، برگزاری نمایشگاه سالانه عكس های مطبوعاتی جهان world press photo در تهران و همینطور طراحی و راه اندازی 4 پایگاه اطلاع رسانی (Website) اختصاصی، از دیگر فعالیت های انجمن سینمای جوانان ایران تا سال 1384 می باشد.

هم اکنون انجمن سینمای جوانان ایران آمادگی دارد کلیه محصولات خود اعم از فیلم و عکس را عرضه نماید. همچنین با توجه به وسعت جغرافیایی مراکز 59 گانه انجمن در سراسر کشور، این انجمن آماده است تا در برگزاری دوره های آموزشی فیلم و عکس و پروژه های تولید مشترک و عرضه بین المللی فیلم کوتاه با افراد و سازمان های مختلف ایرانی و خارجی همکاری داشته باشند.

انجمن سینمای جوانان ایران با بیش از 28 سال سابقه آموزش، تولید و عرضه فیلم کوتاه یکی از پیشروترین حامیان فیلم کوتاه در منطقه خاورمیان محسوب می شود.

انجمن که وابسته به سازمان سینمایی و امور سمعی و بصری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است در سال 1364 به صورت جدی و رسمی کار خود را در تهران آغاز کرد و در این سال ها با تکثیر دفاتر انجمن در شهرها و استانهای مختلف هم اکنون تعداد 59 شعبه در سراسر کشور دارد و این نشان دهنده میزان فراگیر بودن انجمن است.

فعالیت این دفاتر سه حوزه آموزش، تولید و عرضه فیلم کوتاه را شامل می شود . برنامه ریزی در بخش آموزش به نحوی است تا آنچه در انجمن تعلیم داده می شود در جایگاهی متفاوت نسبت به دانشگاه ها قرار بگیرد. انجمن در طول سال با برگزاری آزمون ورودی در دو نوبت 1500 هنرجو جذب می کند. نتیجه این شیوه آموزش و فعالیت انجمن در این عرضه تربیت نیروهای فعال سینماست که بیش از 40 درصد فعالان این بخش را شامل می شود.

همچنین هر سال حدود 7000 هنرجو در دوره های بلند مدت (چهار ترم سه ماهه) و کوتاه مدت (یک ترم سه ماهه) در رشته های فیلمسازی و عکاسی و پویانمایی و شاخه های وابسته به فیلمسازی در کلاس هایی که با حضور اساتید مجرب انجمن برگزار می شود شرکت می کنند. نتیجه این آموزش ها، و همچنین تولیدات حرفه ای تر انجمن ساخت حدود 700 فیلم کوتاه مستند، داستانی، پویانمایی و تجربی است.

این تولیدات به واسطه حمایت های انجمن سینمای جوان در جشنواره ها و بازارهای داخلی و خارجی عرضه می شوند که از میان آنها عناوین بسیاری به جشنواره معتبر بین المللی راه یافته اند و موفق به کسب جوایز ارزشمندی شده اند.

یکی دیگر از محل های عرضه محصولات انجمن شبکه های تلویزیونی داخلی و خارجی است از جمله شبکه های معتبر بین المللی می توان yle - ZDF - SBS - arte – uk channel4 ... اشاره کرد.

انجمن سینمای جوانان ایران از سال 1990 به عنوان تنها نماینده رسمی ایران در اتحادیه بین المللی فلیم کوتاه یونیکا unica عضو بوده و از سال 2000 در کنفرانس بین المللی فیلم کوتاه international short film conference به عنوان عضو حضور داشته است.

برگزاری جشنواره بین المللی فیلم کوتاه به عنوان یکی از معتبرترین جشنواره های فیلم کوتاه در جهان از سوی انجمن سینمای جوان برگزار می شود که تاکنون 30 دوره آن برگزار شده است.

www.iycs.ir

سایت انجمن سینمای جوانان ایران